Konfrontacja ze smogiem

Raptem kilka dni temu było można obchodzić Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie względu wskazane jest aby nabrać trochę refleksji dotyczących dość sporego problemu, który daje o sobie znać w obrębie całego kraju. Mowa tu istotnie o smogu, który z pewnością może okazać się dla społeczeństwa naprawdę bardzo niebezpieczny. Niebezpieczne toksyny, którymi oddychamy niemal każdego jednego dnia, mają bez żadnych wątpliwości związek z przenoszeniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już mniej więcej rok. Definitywnie warto nieprzerwanie informować czym jest degradacja powietrza a także jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Raptem w kilku telewizyjnych stacjach, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza poruszony został właśnie ten temat. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że dzisiaj w naszym kraju zaczął się sezon grzewczy, a razem z nim wrócił także problem smogu. Jednym ze sposobów na zapobieganie zatruciu powietrza jest ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie mieszkań. Mniej więcej połowę smogu w Polsce wyrabiamy sami w domach, o czym zrelacjonował Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zniszczymy kotłów, które zanieczyszczają nam powietrze, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK też włączył się do walki z ze zdegradowanym powietrzem. Prezes spółki Piotr Woźny orzekł, iż uskuteczniana przez tę spółkę energia za mniej więcej dziesięć lat okaże się zeroemisyjna. Bądźmy świadomi też tego, że kłopot ze smogiem a także z COVID możemy ze sobą swobodnie połączyć. Epidemia SARS-CoV-2 ukazała się w lokalizacjach o silnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


W aspekcie smogu bezsprzecznie trzeba również orientować się, co w zasadzie jest fundamentalną tego przyczyną. Tak więc jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu bez liku niebezpiecznych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wymienionych właściwości jest niebywale ważna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Zostaw komentarz