Wiadomości

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co trzeba o nim wiedzieć?

Od prawie 25 lat, 16 listopada wyjątkowo świętuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został wyszczególniony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Bardzo dużo osób często styka się z brakiem tolerancji i to właśnie ten dzień ma to uświadamiać. Apelowanie do wielu instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego typu jest natchnieniem do tego, aby znaleźli rozwiązanie tego dużego problemu. Edukacja, czy także tworzenie licznych paneli dyskusyjnych ma na celu promowanie akceptacji oraz brak gnębienia osób dyskryminowanych, co zdaniem organizacji UNESCO jest niezawodną metodą przeciwstawiania się wszelkim nietaktownym zachowaniom w tym zakresie.

Cała ta aktywność była spowodowana przez regularnie wywoływane akty terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji. Z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia, mają styczność właśnie te grupy, co zaobserwowano na przestrzeni wielu lat. Objawy braku aceptacji potrafią być okrutnie dotkliwe dla osób szykanowanych, stąd również obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają wspominać o różnych aktach ataków, a także pomóc w znalezieniu głębszych przyczyn kiełkowania nietolerancji. Żeby obeznać się w tym, czym faktycznie jest akceptowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz zaakceptowanie różnic indywidualnych, potrzebne są takie akcje, które z całą pewnością okazują się pomocne w tym zakresie. Dodatkowo ma pouczać, uczyć umiejętności wysłuchiwania, rozumienia innych ludzi, a także dostrzegania różnego rodzaju kultur.

W jaki sposób w naszym kraju obchodzono Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wystosowali ogólny apel, w którym okazują niewiarygodne zrozumienie dla ofiar werbalnej oraz fizycznej przemocy wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Pod zgodnym manifestem podpisał się między innymi prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Solidarność tego dnia będzie wyrażana przez zawieszanie tęczowych flag oraz oświetlenie wielu budynków, jak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W tęczowych barwach został podświetlony wyjątkowo most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Zostaw komentarz